تبلیغات
عشقه دو حرفی - تفاوت ویندوز ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی

ویندوز‌ها انواع گوناگونی دارند و در نسخه‌های متفاوتی منتشر می‌شوند. اغلب تفاوت‌های ویندوزها در نوع و سطح امکاناتی است که در اختیار کاربر قرار می‌‌دهند. اما یک‌ دسته‌بندی دیگر هم برای ویندوزها وجود دارد که بر اساس معماری سیستم‌عامل و با توجه به نوع سخت‌افزار انجام می‌شود.

در این دسته‌بندی دو عبارت ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی معنی پیدا می‌کنند. این موضوع به معنی تفاوت سیستم‌عامل‌های دیگر از جمله انواع لینوکس با ویندوز نیست. این دو عبارت توسط سخت‌افزار مشخص می‌شوند اما در نهایت این سیستم عامل است که باید توانایی پشتیبانی از امکانات سخت‌افزار را داشته باشد و به همین دلیل قبل از اینکه هر کدام از این ویندوز‌ها را انتخاب کنید از کارایی سخت‌افزار مطمئن شوید. این کار نیز راه آسانی دارد و چندان دشوار نیست. فقط باید نگاهی به مشخصات پردازنده سیستم خود بیاندازید. اگر سیستم خود را در این چند سال اخیر خریداری کرده‌اید که حتما از ساختار ۶۴ بیت پشتیبانی می‌کنند و اگر سیستمی قدیمی دارید که بعید است بتواند از ویندوزهای جدید مانند ویندوز هفت پشتیبانی کند. پس تفاوتی هم ندارد که ۳۲ بیتی باشد یا ۶۴ بیتی. عبارت ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی به روش پردازش اطلاعات توسط پردازنده اشاره می‌کند و این تفاوت‌ها شامل حجم داده‌ها و دستورالعمل‌هایی است که می‌توانند توسط پردازنده اجرا شوند.

محدودیت رم

در تجربه کاربران از این سیستم‌عامل، مهمترین تفاوت میان این دو نوع ویندوز در ظرفیت رم (RAM) یا حافظه سیستم است. در سیستم عامل ۳۲ بیتی از ظرفیت‌های کمتر از چهار گیگابایت پشتیبانی می‌شود در حالی که در ویندوزهای ۶۴ بیتی این ظرفیت می‌تواند بسیار بیشتر از این مقدار باشد. به دلیل نوع آدرس‌دهی حافظه توسط پردازنده در سیستم‌عامل‌های ۳۲ بیتی امکان آدرس‌دهی ۴٫۲ گیگابایت رم در حالت تئوری وجود دارد که به دلیل محدودیت‌های دیگر، این مقدار بین ۳٫۲ تا ۳٫۹ گیگابایت در شرایط عملی خواهد بود اما زمانی که سیستم‌عامل به ۶۴ بیت ارتقا پیدا می‌کند دیگر تفاوتی از لحاظ حجم حافظه وجود نخواهد داشت زیرا می‌توان ظرفیت را تا مقادیر بالای ۱۲۸ گیگابایت هم افزایش داد. اطلاعات روی حافظه در یک شبکه مانند توری ذخیره می‌شوند و هر کدام از داده‌ها مثل یک جدول کلمات متقاطع دارای یک آدرس عمودی و یک آدرس افقی هستند. به همین دلیل پردازنده باید بتواند این آدرس‌ها را شناسایی کرده و هر کدام از داده‌های مورد نیاز را برای اجرای یک دستورالعمل فراخوانی کند. برای محاسبه توان این دو شیوه می‌توانید عدد ۲ به توان ۳۲ را با عدد ۲ به توان ۶۴ مقایسه کنید. با این مقایسه مشاهده می‌کنید که محدودیت رم در ویندوز ۳۲ بیتی نزدیک به چهار گیگابایت است و در نسخه‌های ۶۴ بیتی می‌توان ظرفیت را تا ۱۷٫۲ میلیارد گیگابایت افزایش داد. البته در کنار ویژگی‌های فنی، مایکروسافت از ظرفیت رم به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد انگیزه برای فروش ویندوز هم استفاده می‌کند. به عنوان مثال نسخه ۶۴ بیتی ویندوز هفت در نگارش خانگی (Home Edition) از ۱۶ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند اما در نسخه‌های حرفه‌ای این مقدار به ۱۹۲ گیگابایت می‌رسد.

دسترسی فرآیندها به منابع سیستم

از نظر فنی این شرایط تنها به دلیل آدرس‌دهی حافظه توسط پردازنده نیست و مسیرهای عبوری اطلاعات نیز باید با این معماری سازگار باشند. در مدل ۶۴ بیتی مسیرهای بزرگ‌تری برای عبور اطلاعات وجود دارد و در نتیجه داده‌ها با سرعت و حجم بیشتری جابجا می‌شوند پس سیستم‌عامل ۶۴ بیتی می‌تواند در کارایی سیستم‌ هم نقش خود را نشان دهد و حتی اگر ظرفیت حافظه در حد همان ۴ گیگابایت باقی بماند سرعت ویندوز ۶۴ بیتی بیشتر از نوع ۳۲ بیتی است. تفاوت سیستم‌عامل‌ها زمانی که چندین برنامه سنگین در حال اجرا هستند بیشتر اهمیت پیدا می‌کند زیرا حجم بالای اطلاعاتی که برای هر برنامه جابجا می‌شود باعث افزایش کارایی سیستم خواهد شد و زمان تاخیر برای دسترسی به اطلاعات کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال افرادی که از نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ یا نرم‌افزارهای ویرایش فیلم مانند پیناکل استفاده می‌کنند تفاوت میان این دو نوع سیستم را بیشتر درک خواهند کرد. این مساله را می‌توان با میزان دسترسی نرم‌افزار به منابعی مانند حافظه مجازی توضیح داد. در نسخه‌های ۳۲ بیتی هر فرآیند (Process) می‌تواند به ۲ گیگابایت حافظه دسترسی داشته باشد در حالی که در نسخه ۶۴ بیتی هر کدام از فرآیندها امکان استفاده از ۸ ترابایت حافظ را دارند.

تفاوت ویندوز 32 بیتی با 64 بیتی

محدودیت در نصب نرم‌افزار

سوال بسیار شایع این است که آیا برنامه‌های ۳۲ بیتی روی ویندوز ۶۴ بینی اجرا خواهند شد؟ پاسخ این سوال مثبت است و کاربران برای استفاده از این برنامه‌ها محدودیتی نخواهند داشت. دلیل این موضوع نیز به یکی از زیرمجموعه‌های ویندوز ۶۴ بیتی به نام 
ارتباط دارد که وظیفه تبدیل این داده‌ها را انجام می‌دهد. البته این فرآیند بدون اطلاع کاربر و کاملا خودکار است و حتی متوجه نوع برنامه نیز نخواهید شد. اما باید گفت عکس این روند کارایی ندارد یعنی برنامه‌ای که انحصاری و اختصاصی برای سیستم ۶۴ بیتی تولید شده نمی‌تواند روی سیستم ۳۲ بیتی اجرا شود. با این حال اغلب این برنامه‌ها دارای نسخه ۳۲ بیتی هستند.

تا اینجا تمام مزیت‌ها و امکانات به نفع ویندوزهای ۶۴ بیتی است اما دلیل اینکه همه افراد از این نوع ویندوز استفاده نمی‌کنند ارتباطی با خود ویندوز ندارد و به موارد جانبی آن مربوط می‌شود. چند سال پیش وقتی که این سیستم‌عامل‌ها وارد بازار شدند هنوز راه‌انداز یا درایور سخت‌افزاری آنها موجود نبود. در نتیجه کاربران مشکلات بسیاری برای این ویندوزها تجربه می‌کردند اما امروزه تقریبا تمام سخت‌افزارهایی که در بازار موجود است دارای درایورهای ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی هستند. در نتیجه محدودیت‌هایی که در برنامه‌ها و راه‌اندازه‌ها وجود داشت مانند گذشته نیست و می‌توان به راحتی سراغ ویندوزهای ۶۴ بیتی رفت.

توجه داشته باشید که پس از نصب نمی‌توان نوع ویندوز را عوض کرد و ساختار هسته این ویندوزها با یکدیگر متفاوت است. این مساله در مورد درایورها نیز دیده می‌شود و با وجود اینکه می‌توانید از نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی روی سیستم ۶۴ بیتی استفاده کنید اما درایورهای ۳۲ بیتی روی ویندوز ۶۴ بیتی قابل نصب نیستند. پس قبل از اینکه ویندوز خود را عوض کنید به فکر درایور باشید زیرا بعد از نصب ویندوز ممکن است شبکه یا مودمی وجود نداشته باشد که به سراغ دانلود درایور از اینترنت بروید.

آیا ۶۴ بیت دو برابر رم می‌خواهد؟

گفته می‌شود در سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی، سیستم عامل دو برابر نسخه‌های ۳۲ بیتی ظرفیت رم را اشغال می‌کند که این موضوع صحیح نیست. اگر رم را یک کتابخانه در نظر بگیریم طبیعی است که با افزایش تعداد کتاب‌ها، برای فهرست کردن اطلاعات به فضای بیشتری نیاز داریم اما این به معنی دو برابر شدن فضای اشغال شده نیست.

کدام را انتخاب کنیم

برای انتخاب سیستم‌عامل یک راه‌حل ساده وجود دارد. اگر از چهار گیگابایت رم یا بیشتر استفاده می‌کنید ویندوز ۳۲ بیتی در اجرای برنامه‌ها تفاوتی با نسخه ۶۴ بیتی ندارد پس با وجود اینکه نسخه ۶۴ بیت همچنان یکی از گزینه‌های موجود است می‌توانید نسخه ۳۲ بیتی را مورد استفاده قرار دهید. در مقابل اگر ظرفیت رم سیستم یا لپ‌تاپ شما بیش از ۴ گیگابایت است چاره‌ای جز نصب نسخه ۶۴ بیتی ندارید زیرا ظرفیت‌های بالاتر از ۴ گیگابایت عملا توسط سیستم عامل شناسایی نمی‌شود و خالی می‌ماند.

منبع

طبقه بندی: ترفندهای ویندوز،

تاریخ : یکشنبه 26 خرداد 1392 | 10:12 ب.ظ | نویسنده : mahnaz tabakh | نظرات