امروزه اینترنت خانگی با سهمیه بندی مقدار پهنای باندی که در یک ماه می توانید استفاده کنید همراه است. این اجتناب ناپذیر است و چنانچه اتفاقی از این سهمیه تجاوز کنید، ارائه دهنده اینترنت تان ممکن است مبلغ اضافی از شما درخواست کند، یا سرعت تان را تا سطح دایل آپ کاهش دهد. چنانچه نمی خواهید چنین چیزی برایتان رُخ دهد، پس می بایست بر استفاده از اینترنت تان نظارت کنید.

در اینجا ۵ برنامه رایگان برای رایانه دارای ویندوز تان ارائه شده است که به شما برای نظارت بر مصرف اینترنت تان یاری می رسانند. این برای خوانندگانی عالی است که از بودجه و هزینه دانشجویی برخوردارند، و بر اساس طرح پهنای باند تلفن همراه محدودی به تحصیل از راه دور اشتغال دارند. این طرح های پهنای باند به طور معمول دارای سهمیه بندی است که شامل هر دو پهنای باند برای آپلود و دانلود می باشد و ما این ۵ برنامه را آزموده ایم تا ببینیم که چگونه عمل می کنند.

توصیه می کنیم که این مطلب را بخوانید: نبرد برای پهنای باند (اینفوگرافیک)

۱٫ NetWorx

هنگامی که NetWorx را نصب کردید، این برنامه تمام مصرف اینترنت تان را با نمادی (آیکون) روی نوار وظیفه (taskbar) دنبال خواهد کرد. شما می توانید کلیک کرده و برنامه را برای مشاهده نمودارهای مصرف هر روز راه اندازی نمایید. خبر خوب در مورد NetWorx این است که این برنامه قادر به تنظیم سهمیه روزانه، هفتگی یا ماهانه برای پیگیری آپلودها و دانلودها یا هر دو است. شما همچنین می توانید اوج مصرفی که برخی ارائه دهندگان اینترنت دارند را تنظیم کرده یا متوقف سازید و چنانچه به آن محدودیت نزدیک شوید شما را آگاه خواهد ساخت.

NetWorx

۲٫ BitMeter 2

این برنامه با نمودار سنجش سرعت های آپلود و دانلود تان به صورت ویجت برای میزکار (دسکتاپ) همراه است. همانند NetWorx، شما می توانید یک محدوده سهمیه بندی را بیفزاید؛ به همین منظور BitMeter 2، ممنوعیت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP Restrictions) نام گرفته است. پس از تنظیم آن، این برنامه تعداد روزها و میزان پهنای باندی که می توانید پیش از رسیدن به حد مجاز استفاده نمایید را خواهد گفت. شما همچنین می توانید وضعیت مصرف تان که بر اساس ساعت ها، روزها، و ماه ها دسته بندی شده است را مشاهده نمایید.

BitMeter 2

۳٫ NetSpeedMonitor

این برنامه به طور پیوسته روی نوار وظیفه تان می نشیند و سرعت های آپلود و دانلود تان را نشان می دهد. برای فعال کردن آن، روی نوار وظیفه تان (taskbar) راست کلیک کرده و زیر میله های ابزار (Toolbars) روی NetSpeedMonitor کلیک کنید. جدا از نشان دادن سرعت های اتصال، این برنامه می تواند مصرف روزانه تان را پیگیری کند. شما می توانید پیگیری مصرف روزانه یا ماهانه تان را مشاهده کنید، و همچنین ببینید که چه برنامه هایی به اینترنت متصل هستند. هرچند، برخلاف برنامه های دیگر، هیچ یادآوری برای سهمیه وجود ندارد.

NetSpeedMonitor

۴٫ Cucusoft Net Guard

این برنامه از یک رابط کاربری بسیار تمیز و مرتب برخوردار بوده که به آسانی قابل درک است. پس از نصب آن، می بایستیک نشانی ایمیل برای ثبت کد رایگان محصول ارائه نمایید. پس از آن، می توانید شروع به ردیابی مصرف اینترنت تان کنید و حتاببینید که چه برنامه هایی به اینترنت متصل هستند. این برنامه همچنین به شما اجازه می دهد سهمیه بندی ماهانه را به همراه یادآوری هایی که در هنگام نزدیک شدن به حد مجاز برای شما فرستاده می شوند را تنظیم و تعیین کنید.

Cucusoft Net Guard

۵٫ ISP Monitor

ISP Monitor برنامه سبکی است که به آسانی مصارف اینترنت روزانه یا ماهانه تان را پیگیری می کند. شما می بایست آن را نخست با تغییر تنظیمات آداپتور در زیر تنظیمات> نظارت بر ترافیک> آداپتور (Settings > Traffic Monitor > Adapter) به منظور انتخاب مابین یک اتصال با سیم یا بیسیم (وای- فای) تنظیم و راه اندازی کنید. برخلاف برنامه پیشین، شما نمی توانید یک یادآوری سهمیه را تنظیم کنید. این برنامه دارای گزارش های آسانی برای مطالعه است جایی که می توانید بی درنگ مصرف آپلود و دانلود روزانه تان را مشاهده نمایید.

ISP Monitor

منبع: Hongkiat


طبقه بندی: ترفندهای ویندوز،

تاریخ : دوشنبه 27 خرداد 1392 | 12:15 ق.ظ | نویسنده : mahnaz tabakh | نظرات

همان طور که می دانید جنگ میان طرفداران و دوست داران مک (مکینتاش ) و ویندوز چند دهه ای است که به قوت خود باقی مانده است و همچنان رو به درازا می رود و ادامه دارد.امروز ، در این مقاله قصد دارم تا برای کاربران خوب و محترم گویا آی تی ، مقایسه ای جامع ، و در عین حال شفاف از این دو سیستم عامل پر طرفدار امروزی داشته باشم.امید است تا در این مقاله تصویر روشنی از نقاط قوت و ضعف ، جنبه های گوناگون و عملکردهای خاص هر کدام از این دو سیستم عامل را شرح دهم.اگر از افراد مختلف در رابطه با برتری هرکدام از این دو سیستم عامل بر دیگری سوال بپرسید ، عده ای جانب دارانه طرفداری ویندوز را می کنند و عده دیگری هم طرفداری مک را ! اما حق انتخاب باشماست ! بنابراین تا انتهای این مقاله ، گویا آی تی را همراهی نمایید تا با چشمانی کاملا باز ؛ خودتان بتوانید پاسخ سوال بالا را بدهید و تصمیم گیری نمایید.

k-bigpic

در این مقاله سعی شده تا هیچ گونه عقاید شخصی بیان نشود.هیچ گونه تبلیغ یا موضع گیری روی ویندوز یا مک نیز انجام نگرفته است ؛ فقط و فقط قصد مقایسه این دو سیستم عامل محبوب را در زاویه دیدی منصفانه دارم.همین جا اعلام می کنم که از دوستانی که این مقاله را کامل خواندند درخواست دارم تا در بخش نظرات ، حتما نقطه نظرات خودشان را در میان بگذارند تا از آن ها بهره مند شویم.

» هزینه های بالای سخت افزار مک !

بسیاری از خریداران مک معتقد هستند که جمع کردن و خریدن یک سیستم مک برای شما با قیمت فراوانی تمام می شود و مقرون به صرفه نیست.در نگاه متقابل این گرانی قیمت مک ، طرفداران آن بر این باورند که علی رغم گران بودن تجهیزات این سیستم ، آنچه که شما بدست می آورید بسیار ارزشمند تر است ! همان طور که می دانید هماهنگی و یکپارچگی سخت افزاری و نرم افزاری مک اثبات شده است و همچنین کارایی و کیفیت آن نیز زبان زد است.همین طور از مزایای اکوسیستم اپل نیز بهره مند است! این دو نقطه نظری که مطرح شد ؛ کاملا صحیح و دارای احترام هستند اما یکی از موضوعاتی که پیرامون مک مطرح می باشد ، محدودیت های خاصی است که سخت افزار های مک دارند.فرض کنید شما به دنبال سیستمی هستید که قصد ارتقاء سخت افزاری آن را پس از خرید و استفاده دارید ( راه دور نمی رویم ! مثلا حافظه RAM را در ذهنتان تصور کنید ) ، با توجه به محدودیت های سخت افزاری مک ، شما فقط می توانید از سیستم مکی استفاده کنید که با حداقل قیمت چیزی در حدود ۲۴۹۹ دلار برای شما خرج بر می دارد! حتی نمی توانید از مدل های پایین تر مک پرو (“Mac Pro”) استفاده کنید.همچنین اگر به دنبال سیستمی در مک می گردید که از لحاظ مالی ، قیمت به مراتب پایین تری را داشته باشد ، در نهایت با مدل هایی مواجه می گردید که توانایی ارتقاء ندارد ! و طبیعتا کارایی آن ها نیز پایین تر می باشد.مثلا اگر بخواهید بازی های کامپیوتری روز دنیا را با این سیستم های ارزان مک انجام دهید ، باید به شما بگویم که این کار شدنی نیست ! راه حل این مشکل در موضوعات مربوط به “هکینتاش” (hackintosh) است.

mac1

در واقع با این کار شما فقط سیستم عامل مک را بر روی ویندوزتان نصب می کنید.با این ترفند شما با یک تیر دو نشان زده اید ! هم توانایی ارتقاء سخت افزاری را دارید و هم این که با هزینه ای پایین ، از سیستم عامل مک بهره می برید.

» نرم افزار های مخصوص ویندوز از مک بیشتر است !

نقطه قوتی که طرفداران ویندوز به آن اهمیت می دهند ، وجود هزاران نرم افزار مخصوص ویندوز است. برای مثال باید گفت که ، تنها در فروشگاه نرم افزاری ویندوز (Windows Store) ، بالای ۵۰ هزار عدد نرم افزار ثبت گردیده و در مقام مقایسه ، نرم افزار های ثبت شده مخصوص مک در مک اپ استور (Mac App Store) ، تنها حدود ۱۴ هزار عدد برنامه است.پس ویندوز در این زمینه گوی سبقت را از مک برده است.البته باید به نکته ظریفی هم اشاره داشت ! عددی که از میزان تعداد برنامه های مخصوص ویندوز اعلام کردم ، شامل برنامه های مخصوص تبلت ها نیز می باشد ! بنابراین نمی شود فقط روی این عدد تکیه کرد و مدعی شد که تا این حدود نرم افزار ؛ برای ویندوز رومیزی موجود است.

original

کاربران مک در مقابل این اعداد و ارقام موضع می گیرند و شاخص دیگری را مطرح می کنند.شاخص کیفیت نرم افزار ها ! آن ها اذعان دارند که کمیت نشان دهنده کیفیت نیست و درست است که تعداد نرم افزارهای ارائه شده برای ویندوز رقم بالاتری است اما نرم افزار های سیستم عامل اپل از نظر رده کیفی قابل قیاس با ویندوز نیستند و از ویندوز بالاتر هستند.چون قرار شد جانب دارانه این مقایسه را انجام ندهم باید بگویم که به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم ، بر روی هر سیستم عاملی نرم افزار های خوب و بد وجود دارد و نمی توان فقط اذعان داشت که تمامی نرم افزار های این پلتفرم از پتلفرم رقیبش بالاتر است.اما آنچه تا به اینجای کار از لحاظ آماری و مستند داریم ، تعداد برنامه های بیشتر و فراگیرتر ویندوز نسبت به مک است.حتی اگر بخواهیم از لحاظ حوزه عملکرد و موضوع ، نرم افزارها را رنج بندی و دسته بندی کنیم ، باز هم مشاهده خواهیم کرد که در حوزه های پخش مدیا و ابزارهای پیام رسان باز هم برتری عددی مربوط به ویندوز می شود و کفه سنگینی ترازو به سمت ویندوز است. البته باید به این موضوع اشاره داشت که هر دو سیستم عامل ویندوز و مک ، نرم افزارهای استاندارد و مخصوص خود را دارند که بر روی پلتفرم دیگری قابل استفاده نیستند.

» انعطاف پذیری ویندوز بیشتر است !

درست است که سیستم عامل “OS X” اپل مانند ios محصور شده و محدود نیست اما اصلا نمی شود از این حقیقت چشم پوشی کرد که میزان انعطاف پذیری سیستم عامل آن ها در نسبت با ویندوز به مراتب پایین تر است.بگذارید دیدگاه یک فروشنده سخت افزار را که بی ربط با این مسئله نیست را برایتان باز گو کنم.بیشتر کامپیوتر های شخصی ویندوز را می توان به هرآن چه که خریدار تمایل دارد ارتقا داد و بروز کرد اما مک این انعطاف را ندارد. کاربران ویندوز از این که هرچیزی را که نیاز دارند به طور خاص تولید می شود بهره مند هستند اما مک از سخت افزار ها و برنامه های قدیمی تر آن چنان که باید و شاید پشتیبانی نمی کند.

original (1)

کارشناسان معتقدند که بیش از نود و هشت درصد مردم ؛ از کامپیوترهای ویندوزی استفاده می کنند و یا حداقل برای رفع نیاز های روزانه خود در خانه یا آفیس های کاری ، با کامپیوتر های ویندوزی سرو کله می زنند.از انعطاف پذیری بالای ویندوز باید بگویم که ، قابل اجرای همزمان جدید ترین برنامه ها در کنار قدیمی ترین آنهاست ! حتی برنامه های وابسته به داس (DOS) را نیز پشتیبانی می کند.نکته کلیدی و حائز اهمیت انعطاف پذیری بالای ویندوز این است که کامپیوتر های آماده ویندوزی را می توان از هزاران شرکت مختلف فعال در این زمینه تهیه کرد و یا این که خود کاربر ( بسته به نیازی که دارد ) ؛ شخصا دست به کار شده و قطعات سخت افزاری را جدا جدا تهیه کند و اسمبل ( سرهم کند ) کند و درنهایت به نصب ویندوز بر روی آن بپردازد.این کار شاید در ابتدا کار هرکسی نباشد و سخت به نظر آید اما پس از گذشت اندکی زمان و کسب تجارب در این زمینه ؛ این مهارت را بدست می آورید.

» ویروس های مک کم تر است و نگهداری سیستم های مک ساده تر می باشد !

 از موضوعات داغ و قابل بحث میان دوست داران و علاقه مندان دو سیستم عامل مک و ویندوز ؛ نگهداری سالم از سیستم و وجود ویروس ها و کرم های کامپیوتری است.حتی طی یک ادعای قدیمی تر که دیگر امروزه این ادعا رد شده است و کاملا نا صحیح است ؛ برخی اذعان داشتند که مک عاری از هرگونه ویروس و بد افزار است و ویروس نمی گیرد ! اما از حقیقت هم نباشید چشم پوشی کنیم که مک ویروس های کمی دارد و به همین دلیل است که اکثر کاربرانی که از مک استفاده می کنند ، بدون نصب هرگونه آنتی ویروسی به خوبی از کار با مک رضایت دارند.اما کافیست سابقه خراب اپل در رابطه با مقابله با حفره ها و مشکلات امنیتی را گذری ورق بزنید تا به این تنیجه برسید که این حال و اوضاع و کم بودن ویروس های مخرب مک تا بدین لحظه ؛ کاملا مقطعی است ! در مقام مقایسه ؛ ویندوز نسبت به مک دارای انواع و اقسام بدافزار و ویروس های مخرب است ( تا دلتان بخواهد ! ) .

imagesادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 27 خرداد 1392 | 12:09 ق.ظ | نویسنده : mahnaz tabakh | نظرات

Unblock Office Files_top

چنانچه آفیس خود را به آفیس ۲۰۱۳، یا آفیس ۳۶۵ ارتقاء داده اید، ممکن است در باز کردن فایل هایی که به ایمیل تان فرستاده شده اند، با مشکل روبرو شده باشید. تلاش می کنید تا یک فایل ورد که از طریق پیوست (ضمیمه) ایمیل دریافت کرده اید را باز کنید و به احتمال زیاد در می یابید که ورد نه تنها از باز کردن فایل ها سرباز می زند، بلکه در ارائه راهکارهای کمکی بیشتر ناکام می ماند.

دلیلی که نمی توان فایل ها را باز کرد آن است که آنها از رایانه متفاوتی سرچشمه می گیرند، و به همین دلیل این به عنوان یک تهدید بالقوه و نهفته از سوی آفیس شناخته می شود. هنگامی که با فایل هایی که از طریق ایمیل برایتان فرستاده شده اند سر و کار دارید، یا آنها را از اینترنت دانلود کرده اید، این کار تا اندازه ای حساسیتی را از نقطه نظر امنیتی ایجاد می کند، اما این موضوع بسیار آزار دهنده نیز هست.

Unblock Office Files_1

هنگامی این واقعیت این مشکل را شدت می بخشد که فایل های ذخیره شده بر روی یک درایو شبکه یا رونوشت شده (کپی) از رایانه های دیگر در شبکه خانگی تان چنانچه بایگانی شده باشند را نیز بتواند تحت تأثیر قرار دهد. فقدان هرگونه توصیه سودمند در مورد اینکه چگونه می بایست به باز کردن فایل های مورد نظر بپردازید می تواند شما را بسیار آشفته و بی قرار سازد، اما چندین راهکار وجود دارد.

آفیس ۲۰۱۳ یک فناوری همسان با اینترنت اکسپلورر به منظور تعیین و مشخص کردن جایی که فایل ها از آنجا سرچشمه می گیرند را بکار می برد، و این می تواند به مسائل امنیتی منتهی گردد.

باز کردن فایل های مسدود شده به صورت انفرادی

این شاید موضوعی باشد که بیشتر اوقات با آن مواجه نشوید، بنابراین بهترین طرحی که برای شروع حمله بکار می بریم آن است که فایل های مسدود شده را به صورت انفرادی باز کنیم.

روی فایلی که به وسیله آفیس مسدود شده است راست کلیک کرده و ویژگی ها (Properties) را از فهرست زمینه (context menu) انتخاب کنید. در سربرگ عمومی (General)، روی دکمه باز کردن (Unblock) در پایین پنجره محاوره کلیک کرده و سپس روی OK کلیک کنید. بار دیگر که روی فایل دوبار کلیک می کنید همان گونه که انتظار دارید باز خواهد شد.

Unblock Office Files_2

باز کردن تمامی فایل های مسدود شده

چناچه اغلب با این پیام خطا روبرو می شوید، ممکن است بخواهید رویکرد متفاوتی را بکار برید. من تمامی نوشته هایم را به صورت فایل های فشرده (زیپ) بر روی یک درایو شبکه ذخیره می کنم و فهمیده ام که هر گونه فایل موجود در بایگانی که تلاش می کنم به آن دست یابم به صورت خودکار مسدود شده است؛ بسیاری اوقات من می بایست به این فایل ها دسترسی داشته باشم یعنی از اینکه مجبورم هر فایل را یکی پس از دیگری از حالت مسدود خارج سازم خوشحال نیستم.

در ورد ۲۰۱۳ – یا هر برنامه آفیسی که با آن مشکل دارید – روی فهرست فایل کلیک کرده و گزینه ها (Options) را انتخاب کنید. روی پیوند کانون اعتماد (Trust Center) در سمت چپ کلیک کنید.

Unblock Office Files_3

روی دکمه تنظیمات کانون اعتماد (Trust Center Settings) کلیک کرده و سپس روی پیوند مکان های مورد اعتماد (Trusted Locations) در سمت چپ کلیک کنید. در اینجا می توانید پوشه هایی که می بایست همواره مورد اعتماد باشند را مشخص کنید به طوری که فایل های ذخیره شده در آنها بتوانند همیشه باز شوند.

چنانچه در حال تلاش برای باز کردن فایل های ذخیره شده بر روی یک درایو شبکه هستید می توانید این را به فهرست مکان های مورد اعتماد بیفزایید؛ روی دکمه “افزودن مکان جدید” کلیک کنید.

Unblock Office Files_4

روی مرور و جستجو (Browse) کلیک کنید و سپس به سوی پوشه یا درایوی که مایل به باز شدن آن از حالت مسدود شده هستید بروید. شما همچنین از گزینه ای برای تیک زدن “زیر پوشه های این مکان که نیز مورد اعتماد هستند” برخوردارید برای اطمینان از اینکه که تمامی فایل های این درایو را می توان باز کرد.

Unblock Office Files_5

چنانچه روی OK به دنبال OK دیگر کلیک کنید و سپس تلاش به دوباره باز کردن فایلی که مسدود شده است نمایید، در می یابید که بدون هیچ گونه مشکلی باز می شود.

هرچند این راهکار به طور کامل کمک نمی کند. امکان آن نیست تا از این روش برای باز کردن مکان های شبکه استفاده کنید؛ هرچند، این بدین معنا است، که شما می توانید از فایل های مشکل آفرین از یک مکان شبکه به یک پوشه “امن” تعیین شده رونوشت بردارید به طوری که آنها از آنجا قابل باز شدن باشند.

غیر فعال کردن امنیت

گزینه دیگری در دسترس شما وجود دارد، اما این می بایست با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. فایل ها از مکان هایی بسیار نا امن، مسدود می شوند؛ به دلیل این که امکان دارد خطرناک باشند. اما چنانچه مصمم هستید تا بتوانید هر کدام از فایل هایی که مایلید را باز کنید، می توانید این امنیت را دور بزنید.

در کانون اعتماد (Trust Center)، به بخش نمای محافظت شده (Protected View) بروید تیک جعبه هایی با برچسب “فعال کردن نمای محافظت شده برای فایل های سرچشمه گرفته از اینترنت” و ” فعال کردن نمای محافظت شده برای فایل های موجود در مکان های بسیار نا امن” را پیش از کلیک بر روی OK بردارید.

Unblock Office Files_6

چنانچه تصمیم به ادامه این مسیر دارید، می بایست مطمئن شوید که از دیگر اقدامات امنیتی در محل – آنتی ویروس، نرم افزار ضد جاسوس افزار، و غیره – برخوردارید.

آیا دیگر مشکلات سخت و پر دردسری را در مورد آفیس ۲۰۱۳ یافته اید؟ بگذارید که در نظرات تان از آنها آگاه گردیم.

منبع: Howtogeek
طبقه بندی: ترفندهای ویندوز،

تاریخ : دوشنبه 27 خرداد 1392 | 12:05 ق.ظ | نویسنده : mahnaz tabakh | نظرات

ویندوز‌ها انواع گوناگونی دارند و در نسخه‌های متفاوتی منتشر می‌شوند. اغلب تفاوت‌های ویندوزها در نوع و سطح امکاناتی است که در اختیار کاربر قرار می‌‌دهند. اما یک‌ دسته‌بندی دیگر هم برای ویندوزها وجود دارد که بر اساس معماری سیستم‌عامل و با توجه به نوع سخت‌افزار انجام می‌شود.

در این دسته‌بندی دو عبارت ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی معنی پیدا می‌کنند. این موضوع به معنی تفاوت سیستم‌عامل‌های دیگر از جمله انواع لینوکس با ویندوز نیست. این دو عبارت توسط سخت‌افزار مشخص می‌شوند اما در نهایت این سیستم عامل است که باید توانایی پشتیبانی از امکانات سخت‌افزار را داشته باشد و به همین دلیل قبل از اینکه هر کدام از این ویندوز‌ها را انتخاب کنید از کارایی سخت‌افزار مطمئن شوید. این کار نیز راه آسانی دارد و چندان دشوار نیست. فقط باید نگاهی به مشخصات پردازنده سیستم خود بیاندازید. اگر سیستم خود را در این چند سال اخیر خریداری کرده‌اید که حتما از ساختار ۶۴ بیت پشتیبانی می‌کنند و اگر سیستمی قدیمی دارید که بعید است بتواند از ویندوزهای جدید مانند ویندوز هفت پشتیبانی کند. پس تفاوتی هم ندارد که ۳۲ بیتی باشد یا ۶۴ بیتی. عبارت ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی به روش پردازش اطلاعات توسط پردازنده اشاره می‌کند و این تفاوت‌ها شامل حجم داده‌ها و دستورالعمل‌هایی است که می‌توانند توسط پردازنده اجرا شوند.

محدودیت رم

در تجربه کاربران از این سیستم‌عامل، مهمترین تفاوت میان این دو نوع ویندوز در ظرفیت رم (RAM) یا حافظه سیستم است. در سیستم عامل ۳۲ بیتی از ظرفیت‌های کمتر از چهار گیگابایت پشتیبانی می‌شود در حالی که در ویندوزهای ۶۴ بیتی این ظرفیت می‌تواند بسیار بیشتر از این مقدار باشد. به دلیل نوع آدرس‌دهی حافظه توسط پردازنده در سیستم‌عامل‌های ۳۲ بیتی امکان آدرس‌دهی ۴٫۲ گیگابایت رم در حالت تئوری وجود دارد که به دلیل محدودیت‌های دیگر، این مقدار بین ۳٫۲ تا ۳٫۹ گیگابایت در شرایط عملی خواهد بود اما زمانی که سیستم‌عامل به ۶۴ بیت ارتقا پیدا می‌کند دیگر تفاوتی از لحاظ حجم حافظه وجود نخواهد داشت زیرا می‌توان ظرفیت را تا مقادیر بالای ۱۲۸ گیگابایت هم افزایش داد. اطلاعات روی حافظه در یک شبکه مانند توری ذخیره می‌شوند و هر کدام از داده‌ها مثل یک جدول کلمات متقاطع دارای یک آدرس عمودی و یک آدرس افقی هستند. به همین دلیل پردازنده باید بتواند این آدرس‌ها را شناسایی کرده و هر کدام از داده‌های مورد نیاز را برای اجرای یک دستورالعمل فراخوانی کند. برای محاسبه توان این دو شیوه می‌توانید عدد ۲ به توان ۳۲ را با عدد ۲ به توان ۶۴ مقایسه کنید. با این مقایسه مشاهده می‌کنید که محدودیت رم در ویندوز ۳۲ بیتی نزدیک به چهار گیگابایت است و در نسخه‌های ۶۴ بیتی می‌توان ظرفیت را تا ۱۷٫۲ میلیارد گیگابایت افزایش داد. البته در کنار ویژگی‌های فنی، مایکروسافت از ظرفیت رم به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد انگیزه برای فروش ویندوز هم استفاده می‌کند. به عنوان مثال نسخه ۶۴ بیتی ویندوز هفت در نگارش خانگی (Home Edition) از ۱۶ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند اما در نسخه‌های حرفه‌ای این مقدار به ۱۹۲ گیگابایت می‌رسد.

دسترسی فرآیندها به منابع سیستم

از نظر فنی این شرایط تنها به دلیل آدرس‌دهی حافظه توسط پردازنده نیست و مسیرهای عبوری اطلاعات نیز باید با این معماری سازگار باشند. در مدل ۶۴ بیتی مسیرهای بزرگ‌تری برای عبور اطلاعات وجود دارد و در نتیجه داده‌ها با سرعت و حجم بیشتری جابجا می‌شوند پس سیستم‌عامل ۶۴ بیتی می‌تواند در کارایی سیستم‌ هم نقش خود را نشان دهد و حتی اگر ظرفیت حافظه در حد همان ۴ گیگابایت باقی بماند سرعت ویندوز ۶۴ بیتی بیشتر از نوع ۳۲ بیتی است. تفاوت سیستم‌عامل‌ها زمانی که چندین برنامه سنگین در حال اجرا هستند بیشتر اهمیت پیدا می‌کند زیرا حجم بالای اطلاعاتی که برای هر برنامه جابجا می‌شود باعث افزایش کارایی سیستم خواهد شد و زمان تاخیر برای دسترسی به اطلاعات کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال افرادی که از نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ یا نرم‌افزارهای ویرایش فیلم مانند پیناکل استفاده می‌کنند تفاوت میان این دو نوع سیستم را بیشتر درک خواهند کرد. این مساله را می‌توان با میزان دسترسی نرم‌افزار به منابعی مانند حافظه مجازی توضیح داد. در نسخه‌های ۳۲ بیتی هر فرآیند (Process) می‌تواند به ۲ گیگابایت حافظه دسترسی داشته باشد در حالی که در نسخه ۶۴ بیتی هر کدام از فرآیندها امکان استفاده از ۸ ترابایت حافظ را دارند.

تفاوت ویندوز 32 بیتی با 64 بیتی

محدودیت در نصب نرم‌افزار

سوال بسیار شایع این است که آیا برنامه‌های ۳۲ بیتی روی ویندوز ۶۴ بینی اجرا خواهند شد؟ پاسخ این سوال مثبت است و کاربران برای استفاده از این برنامه‌ها محدودیتی نخواهند داشت. دلیل این موضوع نیز به یکی از زیرمجموعه‌های ویندوز ۶۴ بیتی به نام 
ارتباط دارد که وظیفه تبدیل این داده‌ها را انجام می‌دهد. البته این فرآیند بدون اطلاع کاربر و کاملا خودکار است و حتی متوجه نوع برنامه نیز نخواهید شد. اما باید گفت عکس این روند کارایی ندارد یعنی برنامه‌ای که انحصاری و اختصاصی برای سیستم ۶۴ بیتی تولید شده نمی‌تواند روی سیستم ۳۲ بیتی اجرا شود. با این حال اغلب این برنامه‌ها دارای نسخه ۳۲ بیتی هستند.

تا اینجا تمام مزیت‌ها و امکانات به نفع ویندوزهای ۶۴ بیتی است اما دلیل اینکه همه افراد از این نوع ویندوز استفاده نمی‌کنند ارتباطی با خود ویندوز ندارد و به موارد جانبی آن مربوط می‌شود. چند سال پیش وقتی که این سیستم‌عامل‌ها وارد بازار شدند هنوز راه‌انداز یا درایور سخت‌افزاری آنها موجود نبود. در نتیجه کاربران مشکلات بسیاری برای این ویندوزها تجربه می‌کردند اما امروزه تقریبا تمام سخت‌افزارهایی که در بازار موجود است دارای درایورهای ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی هستند. در نتیجه محدودیت‌هایی که در برنامه‌ها و راه‌اندازه‌ها وجود داشت مانند گذشته نیست و می‌توان به راحتی سراغ ویندوزهای ۶۴ بیتی رفت.

توجه داشته باشید که پس از نصب نمی‌توان نوع ویندوز را عوض کرد و ساختار هسته این ویندوزها با یکدیگر متفاوت است. این مساله در مورد درایورها نیز دیده می‌شود و با وجود اینکه می‌توانید از نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی روی سیستم ۶۴ بیتی استفاده کنید اما درایورهای ۳۲ بیتی روی ویندوز ۶۴ بیتی قابل نصب نیستند. پس قبل از اینکه ویندوز خود را عوض کنید به فکر درایور باشید زیرا بعد از نصب ویندوز ممکن است شبکه یا مودمی وجود نداشته باشد که به سراغ دانلود درایور از اینترنت بروید.

آیا ۶۴ بیت دو برابر رم می‌خواهد؟

گفته می‌شود در سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی، سیستم عامل دو برابر نسخه‌های ۳۲ بیتی ظرفیت رم را اشغال می‌کند که این موضوع صحیح نیست. اگر رم را یک کتابخانه در نظر بگیریم طبیعی است که با افزایش تعداد کتاب‌ها، برای فهرست کردن اطلاعات به فضای بیشتری نیاز داریم اما این به معنی دو برابر شدن فضای اشغال شده نیست.

کدام را انتخاب کنیم

برای انتخاب سیستم‌عامل یک راه‌حل ساده وجود دارد. اگر از چهار گیگابایت رم یا بیشتر استفاده می‌کنید ویندوز ۳۲ بیتی در اجرای برنامه‌ها تفاوتی با نسخه ۶۴ بیتی ندارد پس با وجود اینکه نسخه ۶۴ بیت همچنان یکی از گزینه‌های موجود است می‌توانید نسخه ۳۲ بیتی را مورد استفاده قرار دهید. در مقابل اگر ظرفیت رم سیستم یا لپ‌تاپ شما بیش از ۴ گیگابایت است چاره‌ای جز نصب نسخه ۶۴ بیتی ندارید زیرا ظرفیت‌های بالاتر از ۴ گیگابایت عملا توسط سیستم عامل شناسایی نمی‌شود و خالی می‌ماند.

منبع

طبقه بندی: ترفندهای ویندوز،

تاریخ : یکشنبه 26 خرداد 1392 | 11:12 ب.ظ | نویسنده : mahnaz tabakh | نظرات
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic